O optimální dietě

Optimální dieta je způsob celoživotního stravování s přesně vyváženým poměrem nutričních hodnot potravy. Poskytuje lidskému tělu všechny důležité látky a zajišťuje tak dlouhodobě udržitelné zdraví a život bez civilizačních chorob, které jsou ve většině případů způsobeny právě nesprávným složením potravy. Optimální výživa také léčí či pomáhá léčit běžné nemoci i nemoci dosud nevyléčitelné, což se však děje jako vedlejší efekt při posílení kondice celého těla dodáním nejhodnotnější možné energie ze stravy. Lidské tělo znovu získá sílu samo se vyléčit z nemoci.

Základem optimální výživy je dokázané tvrzení, že pro člověka nejhodnotnější složky potravy jsou bílkoviny a tuky. Zvláště zvýšený příjem tuků uvádí činnost těla velmi rychle do rovnováhy, odstraňuje přebytečnou váhu a posiluje odolnost a vitalitu.

Principy optimální diety

Poměr nutričních hodnot

Zjevně nejdůležitějším principem optimální výživy je zvýšený příjem tuků a znatelné snížení příjmu karbohydrátů(sacharidů neboli cukrů), jako zdrojů energie pro lidské tělo. Existuje stanovený poměr mezi všemi třemi výživovými složkami jídla (bílkoviny, tuky, sacharidy), který je nutno dodržovat pro dosažení žádaných výsledků. Správný poměr bílkovin, tuků a sacharidů je stanoven v rozmezí 1 : 2.5 : 0.51 : 3.5 : 0.5. Je vidět, že množství tuků se u optimální diety muže trochu měnit, což záleží na cíli, který chceme dosáhnout.

Z poměru nutričních hodnot je nutno vypočítat, jaké množství jídla má člověk denně přijmout. To samozřejmě nelze zobecnit pro všechny lidi, avšak lze to zhruba vypočítat z váhy a výšky člověka. Rovnice je následující: váha(v kilogramech) je rovna výšce(v centimetrech) - 100 (± 10%). Například pro osobu vysokou 160cm je ideální váha 60kg ± 6kg. A jelikož lidské tělo potřebuje zhruba 1g bílkoviny na 1kg tělesné váhy denně, člověk z příkladu by měl konzumovat 60 ± 6 gramů bílkovin, aby byl pokryl denní potřebu svého těla. Množství tuků a sacharidů se dopočítá z poměru uvedeného výše a v našem případě by se jednalo o 150 až 210 g tuků a něco málo přes 30g sacharidů.

Dodávka hodnotných potravin

Hodnota potravin pro naše tělo je důležitou vlastností, kterou je třeba sledovat. Člověk má svému tělu dodávat takové potraviny, které nejvíce odpovídají chemickému složení jeho vlastního těla. Například má-li si někdo léčit játra, měl by jíst více jater a podobně i s dalšími orgány či chrupavkami, které jsou obecně hodnotnější potravinou než maso ze svalů. Libové maso je méně hodnotné než tučné. Výborný je morek kostí nebo aspoň vývar.

Avšak existují i nemasné a velmi hodnotné potraviny. Zásady optimální diety považují za potravinu nejvyšší jakosti vaječný žloutek, jehož bílkoviny mají vysokou biologickou hodnotu. Po vejcích jsou velmi hodnotné také tučné mléčné výrobky jako smetana a sýry, ovšem sýry je vhodné doplňovat majonézou nebo máslem.

Již ne tak hodnotnou potravinou je drůbeží maso, neboť je příliš libové. Ryby sice obsahují dost bílkovin, ale většinou málo tuku a navíc je jejich svalovina jiná než lidská. I zeleniny stačí poskrovnu a spíše jen jako příloha, protože lidský organismus není přizpůsoben trávit velké množství stravy rostlinného původu.

Výzkum prováděn na dospělých mužích, trpících nemocemi krevního oběhu v úzké spolupráci s 1. klinikou interních nemocí v Lodži prokázal, že nízkosacharidová dieta aplikovaná po dobu 6 měsíců způsobila značné snížení tělesné hmotnosti u osob s nadváhou a dále:

  1. nezpůsobila postižitelné nepříznivé změny zdravotního stavu (hodnoceného na základě komplexního laboratorního a klinického vyšetření),
  2. způsobila příznivé změny zdravotního stavu mužů, kteří byli předmětem výzkumu.
    Mezi ně počítáme mimo jiné (kromě snížení tělesné hmotnosti)
    • zlepšení fyzické kondice
    • zlepšení výkonnosti krevního oběhu
    • zmírnění projevů nemoci věnčitých tepen
    • zlepšení funkce dýchacího ústrojí

V průběhu 6 měsíců dodržování diety se neobjevily u zkoumaných mužů projevy ketózy nebo hypercholesterolemie, které jsou hlavními výhradami vůči používání nízkosacharidové diety.

Citace prof. dr. Henryka Rafalskiho,
vytažená z knihy Optimální dieta

Potraviny doporučené při optimální dietě

  • Všechny druhy sýrů
  • Mnoho vajec, i více než 4 denně
  • Vnitřnosti, chrupavky, tučné masové vývary
  • Každé maso, nejlépe však tučné, vepřové
  • Všechny uzeniny - nejlépe tlačenky, játrový salám, paštiky
  • Ryby, i v konzervě
  • Drůbež, nejlépe tučná kachna nebo husa
  • Máslo, sádlo, slanina, slunečnicový, olivový olej; živočišné tuky jsou lepší než rostlinné
  • Mléko nebo smetana do 0.5l za den (cca 20g cukru)
  • Veškerá zelenina a houby do 300g za den (cca 10g cukru)
  • Více tekutin - bez cukru
  • Ořechy, slunečnicová semínka, majonéza, koření

Potraviny nevhodné při optimální dietě

  1. Cukr a sladkosti, včetně sladkých tekutin
  2. Med
  3. Čerstvé i zavařené ovoce (džemy a kompoty); málo sladké ovoce (angrešt, rybíz, maliny, jahody) mohou být konzumovány místo zeleniny nebo mléka v množství do 300g za den; nejméně vhodné jsou jablka a hrušky
  4. Rýže a kaše
  5. Chléb a ostatní pečivo
  6. Moučníky, noky, moučné výrobky, pudink
  7. Brambory
  8. Luštěniny
  9. Jiné potraviny rostlinného původu
  10. Sůl podle chuti; v průběhu člověk přestává přisolovat, protože soli má dostatek z potravy

Střípky a citace

Optimální výživa není pro vybrané nebo bohaté, nemusí být drahá. Při rozumném nákupu potravin může být levnější než obvyklá výživa.

V živočišných tucích se nacházejí všechny potřebné složky pro jejich spalování, neboli enzymy, vitamíny a minerály v optiálním množství a poměru. Tuky vznikají v organismu zvířat pomocí stejných enzymů, vitamínů a minerálů, pomocí nichž jsou spalovány. Jíme-li tuky živočišného původu, dostáváme nejen koncentrovanou energii, ale i všechny složky potřebné k získání této energie.

dr. J. Kwaśniewski, Optimální dieta

Během prvních pár týdnů používání optimální diety, tedy když si tělo přivyká na nový způsob výživy, je důležité správné stanovení poměru výživových hodnot. Pokud je cílem i úbytek na váze, je záhodno, aby tělo začalo spalovat vlastní zásoby tuku a je tedy nutno dodávat více bílkovin a méně tuku. Teprve později se poměr upraví na ideální 1 bílkovina ku 3 tukům.

K tomu, aby plně pokryl potřeby svého organismu pouze zeleninou, musel by člověk jíst od 20 kg žampionů až po více než 50 kg květáku. Objem žaludku člověka je však asi 1.5 litru. Žaludek vepře má 5-6 l, ovce více než 10 l a krávy 150 l, takže býložravci mají větší žaludky než ostatní živočichové. ... Člověk má dokonce menší žaludek než dravci, protože má jíst maso smažené.

dr. J. Kwaśniewski, Optimální dieta

Pro zdraví člověka je nezbytně nutné, aby se nacházel na konci potravního řetězce a ještě musí zlepšit biologickou hodnotu pokrmu. To z jídelníčku vylučuje stravu rostlinnou a syrovou, nezpracovanou.