O autoru diety

Jan Kwaśniewski se narodil v Polsku roku 1937. Dosáhl univerzitního vzdělání na Vojenské lékařské akademii se specializací na fyzikální lékařství.

Jakožto voják dostal rozkaz zabývat se dietologií, což přijal s velkou vážností a začal studovat složení potravin i jejich vliv na člověka. Brzy se svými výroky, popírající způsoby stravování předkládané lékaři a dietetiky hlavního proudu, stal známý po celém Polsku a v současnosti je jeho věhlas celosvětový. Mezitím však neměl na růžích ustláno. Ze začátku se musel potýkat s ignorancí a leností svých kolegů a teprve po letech mohl provést oficiální vědecký výzkum, ovšem stále jen s hrstkou blízkých spolupracovníků. Výsledky proběhnuvšího výzkumu potvrdily to, co Jan Kwaśniewski tvrdil celou dobu a sice, že způsob stravování, který nazval Optimální dieta, má velmi příznivý vliv na celkový zdravotní stav člověka, pomáhá léčit nemoci dosud považované za nevyléčitelné a nemůže člověku uškodit.

Tisíce jeho pacientů z vojenského sanatoria v Ciechocinku, jež přicházely s nemocemi jako roztroušená skleróza, cukrovka, obezita, Buergerova choroba a dalšími, se vracely s novou nadějí na zdravý život. Již po dvou týdnech se zdravotní stav většiny pacientů znatelně zlepšil a většině těch, kteří u optimální diety zůstali, se zdraví vrátilo.

Nyní žije podle zásad optimální diety odhadem více než 2 miliony lidí. Většina z nich žije v Polsku, avšak příznivce lze najít napříč celým světem.

Principy optimální diety jsou však pro většinu lidí stále šokující, protože doporučují příjmat v potravě velké množství tuků a jen velmi malé množství karbohydrátů. Stavebním kamenem optimální diety je poměr množství tří základních nutričních hodnot, tedy bílkovin, tuků a sacharidů, který je stanoven na 1:2.5-3.5:0.5(bílkoviny:tuky:sacharidy). Jinak řečeno jedná se o vysokotučnou a nízkosacharidovou dietu.

V roce 1999 byl Dr. Jan Kwaśniewski dokonce navržen na Nobelovu cenu za medicínu. Dosud bylo Dr. Kwaśniewskim publikováno 6 knih v polštině, z nich jediná Optimální dieta byla přeložena do češtiny. Dr. Jan Kwaśniewski také přispívá do katovického deníku Dziennik Zachodni.

Jankwasniewski